Aktuální program
Úvodní strana / Aktuality / Aktuální program

Od září 2011 jsme na naurčito přerušili naše působení v Barvířově domě.

Poslední program:

sobota 15. října 2011 | 17 hodin

Cestovatelská přednáška na téma BARMA - Cestovaní po zapomenuté zemi, která leží mezi Čínou, Indií a Thajskem. Náhledněte do tajů therávádového buddhismu, ruin hlavního města říše Bagan (9. až 12. stol.), sídla posledních králů v Mandalay, krásy jezera Inle a "neobjevených" shanských hor. To vše v přednášce Vítka Strnada. Vstupné dobrovolné.

sobota 15. října 2011 | 19.30 hodin

Promítání dokumentárního filmu Anna v přední linii (Anna, Seven Years on the Frontline, režie Masha Novikova, Nizozemí, 2008, 78 min.)

Anna Politkovská, ruská novinářka týdeníku Novaja gazeta, jež se nebála otevřeně kritizovat ruskou vládu za její postup ve válce v Čečensku, byla 7. října 2006 zavražděna. Neznámý vrah čtyřmi výstřely ukončil život ženy, která znamenala pro mnoho lidí naději, že páchané zločiny nebudou přehlíženy a zapomenuty. Film vypráví poutavou dokumentární formou novinářčin životní příběh. Režisérka Masha Novikova natáčela Politkovskou pravidelně od roku 2000, stejně jako její kolegy a přátele. Během opakovaných cest do Čečenska a rozhovorů v Moskvě, Beslanu a na dalších místech Ruské federace vznikla unikátní výpověď o nesmyslném konfliktu a osobní statečnosti ženy, která se nebála říkat pravdu. Divák se díky výjimečným záběrům stává svědkem čečenské tragédie a je konfrontován s těžko uvěřitelnými příběhy o zabíjení a zmizení nepohodlných osob. Ve snímku kromě Politkovské hovoří například Lidija Jusupovová, právnička z Grozného, jež strávila mnoho let hledáním nezvěstných lidí z Čečenska, nebo Světlana Gannuškinová, držitelka ceny Homo Homini z roku 2006. Obě tyto ženy, podobně jako Anna Politkovská, nasazují vlastní život ve válce o spravedlnost v dnešním Rusku.

Vstup volný.

 

vytvořilo Anawe