Jiné země a kultury
Vstupenky na přednášky a besedy s cestovateli je možné zakoupit předem v kavárně Barvířova domu, nebo si místa rezervovat telefonicky (607/575780). 
Úvodní strana / Kurzy / Cestopisné přednášky

Středa 2. 2. 2011 17.30 hodin

PERU – ZEMĚ INKŮ.

peru

O svém putování bude povídat znalec Jižní Ameriky Jiří Jílek. Vstupné 65 Kč.

Středa 23. 2. 2011 17.30 hodin

EGYPTSKÉ DOBRODRUŽSTVÍ (Káhira, Luxor, Dahab).
egypt

O putování touto podivuhodnou zemí bude povídat Tomáš Černohous: „Tato přednáška je vyprávěním o osobních zážitcích při putování, které jsem ve svých osmnácti letech podnikl po Egyptě. Izrael, kde jsem tehdy pracoval v hotelu, nebyl kvůli propuknutí Druhé libanonské války příliš bezpečný a sousední Egypt byla jasná volba na dobrodružnou výpravu. Se sto dolary v kapse jsem nakonec procestoval Káhiru, Luxor a Sinajský poloostrov, poznal Egypt takový, jaký cestující s cestovní kanceláří může jenom stěží poznat - bez pozlátek turistických resortů a plné penze. Cestoval jsem šesti druhy dopravy a urazil 3000 km, z toho 800 km nočním vlakem z Luxoru do Káhiry jako černý pasažér. O tom všem a samozřejmě i o místech, která jsem v Egyptě navštívil, bude tato přednáška. Její součástí je kromě fotografií také několik videí. Můžete se těšit i na výstavu předmětů dovezených z Egypta a ochutnávku vodní dýmky. Více informací najdete na mých internetových stránkách www.svetakraj.cz." Vstupné 65 Kč.

Čtvrtek 17. 3. 2011 17.30 hodin

ČESKÉ VESNICE V RUMUNSKÉM BANÁTU - naši krajané a jejich krajina.

banát

O českých krajanech v rumunském Banátu, radostech a strastech jejich života, krásách tamější přírody, zvycích a obyčejích jinde dávno zapomenutých, zkrátka o místě, kde se v mnoha ohledech zastavil čas, bude vyprávět Tomáš Černohous a prostřednictvím kamery také samotní obyvatelé Svaté Heleny, Gerníku a Rovenska, tří z šesti českých vesnic v Rumunsku. Přednáška kromě výkladu s fotografiemi zahrnuje i krátké videosnímky. Délka přednášky je cca 100 minut. Vstupné 65 Kč.

Středa 30. 3. 2011 17.30 hodin

SRDCE AFRIKY (Kamerun, Středoafrická republika, Kongo).

srdce afriky

Expedice do tajemného Srdce Střední Afriky, hledání posledních Pygmejů, kteří ještě žijí podle tradic předků. Prvosjezd řeky Sanghy na raftu, panenské pralesy, tajemní obyvatelé i oblasti, které jsou dosud bílými místy na mapách. Navštívíme Kamerun, Středoafrickou republiku i Kongo, tedy země, kam se běžně nejezdí a jen obyčejný přejezd hranice znamená velké dobrodružství. O svém putování bude povídat cestovatel Tomáš Kubeš. Vstupné 65 Kč.

Čtvrtek 14. 4. 2011 17.30 hodin

KRÁLOVSKÉ MAROKO

maroko

„Maroko jsem procestoval se skupinou přátel v roce 2009. Navštívili  jsme Marakéš, průsmyk Tizi-n-Tichka, starodávnou karavanní pevnost  Aït Benhaddou, soutěsky Todra a Dadés, pouštní duny v Erg Chebbi (Sahara)  a města Fes (jehož medina je jedním z nejstarších funkčních středověkých měst na světě), Rabat (hlavní město) a Casablancu (s mešitou s nejvyšším minaretem na světě).“ O všech těchto místech, jejich pozoruhodnostech, ale také o charakteru místního různorodého obyvatelstva, způsobu a atmosféře jejich života pojednává Tomáš Černohous ve své přednášce. Diváci se dozví také mnoho praktických informací o cestování po Maroku, ať už by chtěli cestovat hromadnou dopravou či třeba vypůjčeným automobilem. Přednáška se skládá zejména z fotografií, ale také několika videí. Její nedílnou součástí  je i výstava předmětů dovezených z této krásné země.

Pátek 6. 5. 2011 17.30 hodin

JERUZALÉM V POHYBU

jeruzalém

vytvořilo Anawe